venue burgee

Zhik 29er Europeans Championships 2018

Helsingfors Segelklubb, Helsinki, Finland

event burgee

Results are final

Silver Fleet

Sailed: 5, Discards: 1, To count: 4, Entries: 45, Scoring system: Appendix A
Rank Fleet Region Nat SailNo Helm Crew Division Team CarriedFwd Penalties Total Nett R8/F1 R9/F2 R10/F3 R11/F4 R12/F5
1 Silver EUR
DEN
2810 Frederik Fomsgaard Mads Fuglbjerg M   47.0   82.0 51.0 (31) 2 1 1 1
2 Silver EUR
HUN
2488 Balint Kocsis András Pavlik M   46.0   75.0 64.0 1 8 4 (11) 7
3 Silver ROW
ARG
2575 Ignacio Hermida Llavallol Maximiliano Krajl M   48.0   82.0 71.0 (11) 7 5 4 9
4 Silver EUR
ESP
2668 Paula Barrio Garcia Elena Barrio García F   51.0   132.0 90.0 (SCP) 11 21 5 4
5 Silver EUR
NED
2484 Dolf Hendriksen Wiebrand De Vos M   55.0   111.0 90.0 (21) 20 6 6 5
6 Silver EUR
GER
2797 Philipp Wrobel Julian Haunschild M JUNIOR 78.0   133.0 93.0 (40) 9 2 3 3
7 Silver EUR
RUS
10 Vasilii Andreev Leonid Pushev M   57.0   134.0 98.0 (36) 3 18 9 13
8 Silver EUR
FRA
17 Jacquin Pol Loic Tissier M   66.0   147.0 101.0 16 6 7 7 (UFD)
9 Silver EUR
SWE
1749 Linus Lindquist Linus Berglund M   80.0   130.0 106.0 (24) 17 3 2 6
10 Silver EUR
FIN
2537 Edvard Bremer Otto Schneider M JUNIOR 64.0   129.0 106.0 6 16 (23) 12 10
11 Silver EUR
GER
2508 Tobias Matern Joram Flaig M   49.0   138.0 111.0 20 (28) 19 13 11
12 Silver EUR
POL
2352 Micrus Chlopek Mateusz Kruczynski M   52.0   159.0 113.0 (BFD) 5 RDG-19 RDG-19 RDG-19
13 Silver EUR
GBR
2826 Ewan Luke Zachary Blomeley M   77.0   159.0 118.0 (41) 12 8 15 8
14 Silver EUR
RUS
2636 Daniil Usachev Vladimir Loginov M   75.0   131.0 118.0 (13) 13 10 8 14
15 Silver ROW
ARG
2570 Jose Rother Juan Manuel Campos M   61.0   152.0 122.0 (30) 4 16 24 19
16 Silver EUR
GER
2504 Laila Möbius Emelie Hesse F JUNIOR 65.0   150.0 125.0 12 (26) 15 19 15
17 Silver EUR
GER
2812 Elena Krupp Clara Borlinghaus F JUNIOR 69.0   151.0 130.0 10 (22) 17 18 17
18 Silver ROW
ISV
2562 Taylor Hasson Steven Hardee M   85.0   177.0 134.0 (43) 14 11 10 16
19 Silver EUR
FIN
2154 Lotta Virtanen Ellen Sahlstrom F   72.0   179.0 146.0 7 (34) 27 22 20
20 Silver EUR
NOR
2497 Sarah Thodesen Emil Dagsberg F   68.0   182.0 148.0 15 (35) 30 16 23
21 Silver EUR
GBR
2289 Pierce Harris Alfie Cogger M JUNIOR 70.0   196.0 150.0 4 (DNC) 13 17 DNC
22 Silver EUR
FRA
733 Gaétan de Kat Thomas Lepčre M   54.0   192.0 153.0 (39) 27 33 30 12
23 Silver EUR
POL
2357 Mateusz Ksobich Aleksander Wiszniowski M   76.0   200.0 154.0 34 (UFD) 9 14 24
24 Silver EUR
RUS
2720 Victoria Liksanova Polina Pereshivkina F   51.0   192.0 157.0 (35) 24 32 28 27
25 Silver EUR
EST
2049 Kaarel Paal Mihkel Paal M   63.0   204.0 158.0 42 15 12 27 (DNC)
26 Silver EUR
FIN
1501 Sissel Von Schoultz Helmi Pettay F   74.0   206.0 160.0 2 33 20 32 (DNC)
27 Silver EUR
GER
2540 Lea Voigt Justus Ernst mixed   58.0   212.0 166.0 25 29 25 31 (DNC)
28 Silver EUR
SWE
2805 Martina Carlsson Amanda Ljunggren F JUNIOR 59.0   222.0 176.0 8 30 35 (DNC) DNC
29 Silver EUR
HUN
2534 Abel Lászlófy Botond Petrányi M JUNIOR 88.0   224.0 178.0 38 (UFD) 14 21 18
30 Silver ROW
CAN
2595 Fraser Buck Zach Spicer M   60.0   225.0 179.0 28 (DNC) DNC 20 28
31 Silver EUR
ITA
2708 Vittoria Santi Isabella D’Ambrosia F   89.0   227.0 181.0 19 23 22 29 (UFD)
32 Silver EUR
ITA
2831 Sofia Giunchiglia Marta Giunchiglia F JUNIOR 86.0   228.0 182.0 (BFD) 25 26 25 25
33 Silver EUR
GER
1862 Felix Hoffmann Phillip Hadamczik M JUNIOR 83.0   232.0 186.0 29 21 29 (UFD) 29
34 Silver EUR
GER
2256 Katharina Schwachhofer Elena Stoltze F JUNIOR 82.0   218.0 187.0 26 (32) 31 26 26
35 Silver EUR
SWE
905 Maja Hansson-Mild Calle Leuckfeld / Hanna Irebjork mixed   62.0   236.0 190.0 18 19 (UFD) DNC DNC
36 Silver EUR
RUS
2523 Elena Obedzinskaia Polina Nizhnikova F   90.0   240.0 194.0 37 18 28 23 (UFD)
37 Silver EUR
RUS
2611 Vladislav Grakhov Rodion Brovin M JUNIOR 71.0   242.0 196.0 3 31 (DNC) DNC DNC
38 Silver EUR
GER
2246 Finn Thun Luk Thun M JUNIOR 56.0   249.0 203.0 22 (DNC) 34 DNC DNC
39 Silver EUR
FRA
2276 Manon Pennaneach Enora Percheron F   53.0   251.0 205.0 14 (DNC) DNC DNC DNC
40 Silver EUR
GBR
2381 Iain Bird Anna Rowe mixed   81.0   255.0 209.0 27 10 (DNC) DNC DNC
41 Silver EUR
FRA
2116 Raphael Thoisy Tristan Berthier M JUNIOR 67.0   260.0 214.0 9 (DNC) DNC DNC DNC
42 Silver EUR
HKG
2613 Karrie Clark Penelope Martin F JUNIOR 73.0   262.0 216.0 5 (DNC) DNC DNC DNC
43 Silver EUR
FIN
2544 Emma Grönblom Belinda Ehrnrooth F JUNIOR 87.0   288.0 242.0 17 (UFD) DNC DNC DNC
44 Silver EUR
GER
2093 Louisa Mueller Celina Mueller F   84.0   291.0 245.0 23 (DNC) DNC DNC DNC
45 Silver EUR
GBR
2539 Luke Gribbin Ewan Gribbin M   79.0   295.0 249.0 32 (RET) DNC DNC DNC

Scoring codes used

CodeDescription Points
BFDBlack flag disqualification under rule 30.4 46
DNCDid not come to the starting area 46
RDGRedress - points set by protest hearing 19
RETRetired 46
SCPScoring penalty under rule 44.3 42
UFDU flag disqualification under rule 30.3 46

https://hoski.fi/in-english/

https://www.29ereuropeans.org/
[email protected]

Sailwave Scoring Software 2.25.10
www.sailwave.com