Sailwave results for 2024 29er European Championships at Gdynia, Poland<br>1st to 8th July 2024 2024
Event banner

2024 29er European Championships

Gdynia, Poland
1st to 8th July 2024

Event logo banner
Event Supporters
sponsors banner

Final Series Results as of 14:06 CET on July 8, 2024

1-Gold Fleet

Sailed: 6, Discards: 1, To count: 5, Entries: 45, Scoring system: Appendix A
Rank Fleet Nat Sail No Boat
Gender
Division Helm Crew F1/R10 F2/R11 F3/R12 F4/R13 F5/R14 F6/R15 Q-Series
Points
Penalties Total Nett
1st 1-Gold
POL
3237 mixed   Ewa Lewandowska Krzysztof Krolik 2.0 2.0 2.0 2.0 10.0 (35.0) 17.0   70.0 35.0
2nd 1-Gold
POL
18 M U17 Bartosz Zmudzinski August Sobczak (14.0) 4.0 14.0 8.0 2.0 2.0 20.0   64.0 50.0
3rd 1-Gold
GBR
3260 M   Finian Morris Charlie Gran 1.0 3.0 (28.0) 15.0 1.0 10.0 25.0   83.0 55.0
4th 1-Gold
GBR
3426 M   James Crossley Sam Webb 8.0 21.0 6.0 (29.0) 4.0 1.0 22.0   91.0 62.0
5th 1-Gold
ITA
3 M   Alex Demurtas Giovanni Santi 9.0 10.0 1.0 12.0 23.0 (36.0) 15.0   106.0 70.0
6th 1-Gold
FRA
3425 M   Nolann Huet Des Aunay Titouan Gresset (26.0) 12.0 12.0 19.0 9.0 4.0 18.0   100.0 74.0
7th 1-Gold
FRA
2980 M U17 Alexandre Mostini Raphael Allain 12.0 5.0 (40.0) 3.0 5.0 21.0 44.0   130.0 90.0
8th 1-Gold
GER
3287 M U17 Lucas Hamm Moritz Hamm (37.0) 9.0 4.0 1.0 24.0 6.0 53.0   134.0 97.0
9th 1-Gold
NZL
11 M   William Leech Sean Kensington 22.0 14.0 8.0 (27.0) 3.0 5.0 46.0   125.0 98.0
10th 1-Gold
RSA
3286 M   Sean Kavanagh Max Celliers (41.0) 16.0 3.0 11.0 16.0 29.0 28.0   144.0 103.0
11th 1-Gold
POL
3093 M   Szymon Kolka Mateusz Gasiorowski 3.0 15.0 (26.0) 14.0 17.0 8.0 50.0   133.0 107.0
12th 1-Gold
POL
3091 M   Igor Kawalko Fabian Kocieda 7.0 8.0 22.0 26.0 (45.0) 7.0 44.0   159.0 114.0
13th 1-Gold
POL
3092 M   Jakub Kuras Wiktor Mielnik 6.0 25.0 20.0 (33.0) 28.0 3.0 34.0   149.0 116.0
14th 1-Gold
FRA
3312 M   Anatole Thomas Thelio Giannantoni 18.0 7.0 (21.0) 9.0 15.0 13.0 75.0   158.0 137.0
15th 1-Gold
NZL
2786 M   Nelsen Meacham Levi Jenkins 4.0 13.0 18.0 (24.0) 14.0 23.0 68.0   164.0 140.0
16th 1-Gold
POL
2994 F   Alicja Tutkowska Alicja Dampc 10.0 19.0 13.0 34.0 13.0 (45.0) 54.0   188.0 143.0
17th 1-Gold
NED
3253 M U17 Beerdluuk Spijkervet Thomas Reyers 25.0 1.0 5.0 21.0 (33.0) 33.0 65.0   183.0 150.0
18th 1-Gold
GBR
3334 F   Annabelle Vines Amelie Hiscocks (40.0) 27.0 32.0 4.0 7.0 22.0 63.0   195.0 155.0
19th 1-Gold
ITA
3234 M   Alessio Bonizzoni Walter Bonizzoni 24.0 6.0 19.0 32.0 (42.0) 39.0 37.0   199.0 157.0
20th 1-Gold
SWE
3008 mixed   Esther Lagerstrand Melker Bondjers (36.0) 28.0 15.0 6.0 18.0 15.0 81.0   199.0 163.0
21st 1-Gold
FRA
3126 M   Charles Trolard Thibaut Clouet 28.0 (35.0) 35.0 7.0 8.0 30.0 58.0   201.0 166.0
22nd 1-Gold
SWE
3255 mixed   Selma Hard Lukas Wolfgang 5.0 22.0 30.0 36.0 (43.0) 11.0 64.0   211.0 168.0
23rd 1-Gold
ITA
3166 mixed   Giulia Bartolozzi Pietro Rizzi 15.0 (38.0) 33.0 23.0 27.0 12.0 59.0   207.0 169.0
24th 1-Gold
GBR
22 M   Santiago Sesto-Cosby Noah Fitzgerald 27.0 11.0 9.0 31.0 (38.0) 38.0 54.0   208.0 170.0
25th 1-Gold
ITA
3346 M   Lorenzo Rossi Marco Alberti 11.0 20.0 7.0 (41.0) 39.0 27.0 68.0   213.0 172.0
26th 1-Gold
HUN
2759 M   Mor Csekovszky Martin Zarandy 17.0 17.0 (41.0) 30.0 26.0 19.0 66.0   216.0 175.0
27th 1-Gold
FIN
2537 F   Una Heinila Silja-Sophie Laukkanen 29.0 (40.0) 10.0 10.0 22.0 28.0 87.0   226.0 186.0
28th 1-Gold
POL
2795 mixed   Lila Sochaj Tymon Sochaj 16.0 33.0 (44.0) 5.0 35.0 14.0 89.0   236.0 192.0
29th 1-Gold
FRA
2998 M   Barnabe Jouan Hugo Belz Aubry 20.0 30.0 25.0 (43.0) 21.0 24.0 73.0   236.0 193.0
30th 1-Gold
AUT
3288 mixed   Eva Truttenberger Keno Pulte 13.0 36.0 38.0 (39.0) 25.0 17.0 68.0   236.0 197.0
31st 1-Gold
GER
3258 mixed   Truman Rogers Paula Lepa 32.0 (43.0) 36.0 16.0 20.0 20.0 81.0   248.0 205.0
32nd 1-Gold
GBR
2898 M U17 Jac Bailey Ben Sinfield 21.0 32.0 (43.0) 20.0 37.0 16.0 79.0   248.0 205.0
33rd 1-Gold
NED
3156 M   Tjed Wildeboer Lars Berg 34.0 18.0 31.0 22.0 6.0 (43.0) 98.0   252.0 209.0
34th 1-Gold
NED
3208 M   Lenny Hofman Rens Van Der Heiden 33.0 26.0 17.0 (40.0) 12.0 31.0 91.0   250.0 210.0
35th 1-Gold
POL
3409 mixed   Kaja Sledzinska Leon Sapijaszko 39.0 24.0 27.0 (44.0) 44.0 9.0 69.0   256.0 212.0
36th 1-Gold
NED
2617 M   Jeroen Dieperink Xander Schaap 23.0 (41.0) 29.0 28.0 19.0 37.0 77.0   254.0 213.0
37th 1-Gold
SUI
3250 M   Henri Rothacher Kiss Bulcsu 19.0 31.0 11.0 (45.0) 41.0 26.0 87.0   260.0 215.0
38th 1-Gold
IRL
3347 F   Lucia Cullen Alana Twomey 35.0 (44.0) 16.0 13.0 29.0 32.0 91.0   260.0 216.0
39th 1-Gold
GBR
3085 M   Dylan Creighton Tristan Alheid (44.0) 29.0 23.0 35.0 11.0 42.0 79.0   263.0 219.0
40th 1-Gold
ITA
3073 mixed   Camilla Ceruti Leonardo Ceruti 38.0 23.0 24.0 25.0 30.0 (41.0) 79.0   260.0 219.0
41st 1-Gold
ITA
3418 M   Cosimo Del Bimbo Leonardo Scarpellini 30.0 (37.0) 37.0 18.0 31.0 18.0 91.0   262.0 225.0
42nd 1-Gold
ITA
3094 mixed   Emilia Salvatore Pietro Zandri 31.0 34.0 34.0 37.0 36.0 (44.0) 62.0   278.0 234.0
43rd 1-Gold
CZE
3087 mixed U17 Karolina Lojkova Petr Pelnar 42.0 (45.0) 39.0 17.0 40.0 40.0 78.0   301.0 256.0
44th 1-Gold
GER
3220 F U17 Adele Huebner Katharina Fricke (45.0) 42.0 42.0 38.0 32.0 25.0 90.0   314.0 269.0
45th 1-Gold
GER
3304 mixed   Mara Riedel Martin Rothe 43.0 39.0 (45.0) 42.0 34.0 34.0 97.0   334.0 289.0

2-Silver Fleet

Sailed: 5, Discards: 1, To count: 4, Entries: 47, Scoring system: Appendix A
Rank Fleet Nat Sail No Boat
Gender
Division Helm Crew F1/R10 F2/R11 F3/R12 F4/R13 F5/R14 Q-Series
Points
Penalties Total Nett
1st 2-Silver
ITA
3262 M   Massimo Perini Augusto Cardellini (16.0) 1.0 3.0 7.0 12.0 102.0   141.0 125.0
2nd 2-Silver
GBR
3079 M   Rob Mawdsley Oliver Vines 6.0 3.0 4.0 3.0 (37.0) 120.0   173.0 136.0
3rd 2-Silver
GBR
2903 M   Joe Wimpory Jamie Gatehouse 4.0 8.0 19.0 (26.0) 13.0 100.0   170.0 144.0
4th 2-Silver
GBR
3400 M   Charlie Gatehouse Sam Tonks 1.0 5.0 (37.0) 12.0 22.0 110.0   187.0 150.0
5th 2-Silver
GBR
2915 M   Louis Hiscocks Ben Adler 14.0 7.0 17.0 (28.0) 6.0 115.0   187.0 159.0
6th 2-Silver
CZE
3089 M   Adam Winkler Kristian Bezusek 22.0 2.0 15.0 13.0 (34.0) 108.0   194.0 160.0
7th 2-Silver
SUI
3251 M U17 Jacob Brundler Thierry Stucki 12.0 (26.0) 5.0 8.0 1.0 135.0   187.0 161.0
8th 2-Silver
NED
3210 M   Tjebbe Warmerdam Yannick Akker 9.0 6.0 2.0 (BFD [48.0]) 8.0 140.0   213.0 165.0
9th 2-Silver
POL
2024 F   Antonina Puchowska Marianna Gebicka 30.0 (35.0) 12.0 2.0 4.0 118.0   201.0 166.0
10th 2-Silver
AUT
2941 F   Livia Farese Marlene Rudisch 27.0 (38.0) 21.0 15.0 5.0 104.0   210.0 172.0
11th 2-Silver
SWE
2732 M   Erik Bengtsson Max Zetterstrom 20.0 24.0 11.0 19.0 (38.0) 100.0   212.0 174.0
12th 2-Silver
ESP
3129 F   Paula Laiseca Isabel Laiseca 25.0 (28.0) 24.0 16.0 2.0 109.0   204.0 176.0
13th 2-Silver
GER
3263 M U17 Dion von Roell Nino von Roell 17.0 10.0 1.0 (31.0) 25.0 129.0   213.0 182.0
14th 2-Silver
SUI
3336 mixed   Isabel Loeckx Yanik Wieland 3.0 (25.0) 14.0 21.0 16.0 133.0   212.0 187.0
15th 2-Silver
GER
3297 M   Leopold Sachs Henrik Schomburg 11.0 9.0 20.0 (DNC [48.0]) 9.0 142.0   239.0 191.0
16th 2-Silver
SUI
3327 mixed   Ella Durr Arno Brundler 2.0 11.0 18.0 (24.0) 14.0 157.0   226.0 202.0
17th 2-Silver
ESP
2668 M   Santiago Nunez Torres Ricardo De March Serrano 15.0 17.0 13.0 (DNC [48.0]) 23.0 136.0   252.0 204.0
18th 2-Silver
NZL
2777 F   Bella Jenkins Nicola Hume 10.0 (DNC [48.0]) 39.0 4.0 43.0 109.0   253.0 205.0
19th 2-Silver
POL
2711 F   Liwia Liszkiewicz Dominika Godlewska 13.0 (41.0) 41.0 20.0 26.0 105.0   246.0 205.0
20th 2-Silver
POL
2424 M U17 Stanislaw Lugowski Krzysztof Maksymowicz 5.0 12.0 9.0 (BFD [48.0]) 31.0 150.0   255.0 207.0
21st 2-Silver
GBR
3351 F   Kitty O'Halloran Lily O'Halloran (42.0) 14.0 22.0 25.0 41.0 105.0   249.0 207.0
22nd 2-Silver
FRA
3339 F U17 Victoire Papin Tsippora Jouan 19.0 22.0 27.0 (BFD [48.0]) 3.0 138.0   257.0 209.0
23rd 2-Silver
NOR
3283 F   Sarah Pollen Maud Mariann Myhre (32.0) 15.0 28.0 5.0 10.0 152.0   242.0 210.0
24th 2-Silver
GER
2323 M U17 Paul Lepa Simeon Schubach 37.0 16.0 26.0 27.0 (40.0) 107.0   253.0 213.0
25th 2-Silver
ESP
1622 F   Marina Conde Rebollo Susana Bestard Mir (41.0) 23.0 8.0 1.0 39.0 143.0   255.0 214.0
26th 2-Silver
GER
3310 M   David Plettner Moritz Aigner (36.0) 27.0 34.0 17.0 28.0 110.0   252.0 216.0
27th 2-Silver
SGP
1540 M   Amos Tham Seth Low 8.0 RDGa145 [23.7] (DNC [48.0]) BFD [48.0] 15.0 123.0   265.7 217.7
28th 2-Silver
FRA
2704 mixed U17 Clemence Favrel Ferdinand Guillemot 7.0 21.0 (31.0) 9.0 30.0 151.0   249.0 218.0
29th 2-Silver
FRA
3245 M   Matheo Moreau Gabriel Barbary 34.0 (39.0) 7.0 18.0 17.0 145.0   260.0 221.0
30th 2-Silver
IRL
2118 M   William Walsh Eoin Byrne 24.0 (43.0) 16.0 30.0 11.0 141.0   265.0 222.0
31st 2-Silver
ITA
3341 M U17 Christian Scudelari Ludovico Beretta 21.0 20.0 33.0 (34.0) 27.0 127.0   262.0 228.0
32nd 2-Silver
POL
2965 F   Dominika Grala Alicja Smiecinska 26.0 33.0 (40.0) 22.0 20.0 130.0   271.0 231.0
33rd 2-Silver
CZE
3088 F   Nela Viscorova Anna Kostalova 40.0 19.0 30.0 (BFD [48.0]) 7.0 141.0   285.0 237.0
34th 2-Silver
ITA
3267 M   Rodolfo Compagnoni Giulio Compagnoni 23.0 13.0 23.0 29.0 (42.0) 149.0   279.0 237.0
35th 2-Silver
SUI
2744 M   Federico Perdicaro Nicolo Carrara (43.0) 36.0 25.0 6.0 18.0 153.0   281.0 238.0
36th 2-Silver
FRA
3104 M   Quentin Bourrust Louis Davignon (45.0) 31.0 42.0 11.0 19.0 140.0   288.0 243.0
37th 2-Silver
GER
3284 F   Mathilda Schafe Ida Giebelmann 39.0 (BFD [48.0]) BFD [48.0] 14.0 24.0 118.0   291.0 243.0
38th 2-Silver
GER
3243 M   Lennart Sienel Tassilo Hofer 18.0 29.0 (35.0) 32.0 33.0 132.0   279.0 244.0
39th 2-Silver
SUI
3427 mixed   Anna Deuring Leo Uebelhoer (DSQ [48.0]) 30.0 29.0 BFD [48.0] 46.0 98.0   299.0 251.0
40th 2-Silver
ITA
3270 M   Giovanni Arosio Francesco Arosio 31.0 34.0 32.0 (BFD [48.0]) BFD [48.0] 106.0   299.0 251.0
41st 2-Silver
NED
3098 F   Marleen Huisman Sam Swart 38.0 4.0 43.0 (BFD [48.0]) 32.0 136.0   301.0 253.0
42nd 2-Silver
AUS
3213 F U17 Mia Austin Zara Marks 28.0 18.0 (44.0) 33.0 44.0 133.0   300.0 256.0
43rd 2-Silver
HKG
3356 M U17 Raphael Mak Louis Polson 33.0 42.0 10.0 (BFD [48.0]) 45.0 130.0   308.0 260.0
44th 2-Silver
ITA
3311 mixed   Annalisa Vicentini Martino Zambelli 35.0 37.0 (BFD [48.0]) 23.0 29.0 136.0   308.0 260.0
45th 2-Silver
HUN
2757 M   Agoston Naray Domonkos Barany 44.0 (BFD [48.0]) 6.0 BFD [48.0] 21.0 145.0   312.0 264.0
46th 2-Silver
GER
3300 mixed   Justus Springer Jette Springer (DSQ [48.0]) 40.0 36.0 10.0 36.0 146.0   316.0 268.0
47th 2-Silver
POL
3101 M   Bartosz Peczka Jan Chylarecki 29.0 32.0 38.0 (BFD [48.0]) 35.0 143.0   325.0 277.0

3-Bronze Fleet

Sailed: 5, Discards: 1, To count: 4, Entries: 46, Scoring system: Appendix A
Rank Fleet Nat Sail No Boat
Gender
Division Helm Crew F1/R10 F2/R11 F3/R12 F4/R13 F5/R14 Q-Series
Points
Penalties Total Nett
1st 3-Bronze
GBR
2880 M   Alex Sydenham Max Sydenham 4.0 8.0 12.0 10.0 (15.0) 157.0   206.0 191.0
2nd 3-Bronze
ESP
2912 M   Jaime Lang-Lenton Socorro Diego Power 1.0 5.0 6.0 7.0 (32.0) 175.0   226.0 194.0
3rd 3-Bronze
TUR
3266 M   Sinan Cacur Alper Boru 12.0 6.0 11.0 11.0 (27.0) 164.0   231.0 204.0
4th 3-Bronze
AUS
2961 F   Caitlin Hartnett Heidi Ferguson (25.0) 16.0 2.0 8.0 10.0 176.0   237.0 212.0
5th 3-Bronze
GBR
2222 M U17 Dirk Rogers William McEwen 6.0 20.0 (22.0) 4.0 4.0 180.0   236.0 214.0
6th 3-Bronze
GBR
3007 M   Henry Keegan Charlie Hopkinson 22.0 11.0 9.0 (26.0) 13.0 164.0   245.0 219.0
7th 3-Bronze
SVK
2363 mixed   Valika Kocanova Alex Brestovsky 11.0 3.0 14.0 35.0 (BFD [47.0]) 159.0   269.0 222.0
8th 3-Bronze
FIN
2034 F   Assi Lindell Ines Karlemo 2.0 1.0 7.0 (9.0) 6.0 208.0   233.0 224.0
9th 3-Bronze
FIN
2809 F U17 Maisa Kauppi Alisa Kylavainio 17.0 (35.0) 5.0 13.0 2.0 191.0   263.0 228.0
10th 3-Bronze
FRA
2728 M   Loic Thoma Simon Hanley (BFD [47.0]) 2.0 30.0 2.0 12.0 186.0   279.0 232.0
11th 3-Bronze
NOR
2974 M   Sam Leikvang Christian Staubo 3.0 21.0 13.0 5.0 (25.0) 190.0   257.0 232.0
12th 3-Bronze
SVK
1973 M   Viktor Mika Oliver Lichvar 8.0 9.0 27.0 17.0 (33.0) 171.0   265.0 232.0
13th 3-Bronze
GER
2936 F U17 Mailin Hegge Matilda Schneider (BFD [47.0]) 14.0 29.0 18.0 5.0 170.0   283.0 236.0
14th 3-Bronze
GBR
3224 F   Ella Lightbody Holly Mitchell (BFD [47.0]) 18.0 20.0 1.0 16.0 185.0   287.0 240.0
15th 3-Bronze
RSA
2893 M   Malcolm Hall Dylan Hall 16.0 (31.0) 3.0 31.0 8.0 183.0   272.0 241.0
16th 3-Bronze
GBR
2477 F   Laura Elms Jess Charlesworth 9.0 12.0 4.0 (DSQ [47.0]) 21.0 198.0   291.0 244.0
17th 3-Bronze
FRA
3133 F U17 Petronille Lescanne Raphaelle Kimbel (DSQ [47.0]) DNF [47.0] 8.0 15.0 7.0 170.0   294.0 247.0
18th 3-Bronze
ESP
3106 F U17 Ines Martin-Urda Natalia Mendez 5.0 29.0 (DNC [47.0]) 20.0 11.0 183.0   295.0 248.0
19th 3-Bronze
POL
2428 F U17 Julia Padzik Zofia Glaza 10.0 (34.0) 1.0 19.0 30.0 190.0   284.0 250.0
20th 3-Bronze
FRA
3179 M U17 Fanfan Gomy Loukas Gakis 13.0 7.0 18.0 6.0 (29.0) 212.0   285.0 256.0
21st 3-Bronze
GBR
2231 F U17 Freya Hutchinson Joanna Macalister 14.0 15.0 19.0 (22.0) 18.0 192.0   280.0 258.0
22nd 3-Bronze
HUN
2769 mixed   Petheo Panni Botond Badar 7.0 27.0 10.0 (BFD [47.0]) 22.0 194.0   307.0 260.0
23rd 3-Bronze
POL
2429 M   Mikolaj Czalbowski Wiktor Mialkowski (BFD [47.0]) 23.0 23.0 27.0 1.0 194.0   315.0 268.0
24th 3-Bronze
AUS
2498 F   Lucy Ferguson Isabella Armitstead 15.0 13.0 (16.0) 3.0 14.0 227.0   288.0 272.0
25th 3-Bronze
POL
3103 M   Mateusz Kluczka Wiktor Wrobel 24.0 4.0 24.0 32.0 (BFD [47.0]) 204.0   335.0 288.0
26th 3-Bronze
GER
3159 M U17 Lukas Breitsprecher Karl Steinicke 21.0 17.0 15.0 (23.0) 9.0 228.0   313.0 290.0
27th 3-Bronze
DEN
3307 M   Gustav Jessen Noah Blocher 20.0 (40.0) 36.0 12.0 17.0 215.0   340.0 300.0
28th 3-Bronze
EST
2208 F   Maria Aleksandra Vettik Juta Koov (31.0) 19.0 26.0 24.0 20.0 220.0   340.0 309.0
29th 3-Bronze
SGP
2467 F   Ezann Tan Nicole Ng 32.0 26.0 (41.0) 25.0 26.0 200.0   350.0 309.0
30th 3-Bronze
SUI
2991 F   Lina Rohner Karen Klotzli 28.0 (RET [47.0]) 25.0 BFD [47.0] 23.0 190.0   360.0 313.0
31st 3-Bronze
HUN
3242 M   Balint Gulyas Mate Feith (BFD [47.0]) 32.0 38.0 28.0 3.0 214.0   362.0 315.0
32nd 3-Bronze
GER
1863 M U17 Viktor Rupprecht Tillmann Bauer 18.0 PRP [39.0] 17.0 (BFD [47.0]) 37.0 204.0   362.0 315.0
33rd 3-Bronze
POL
2357 mixed U17 Aniela Frackowiak Igor Piechota (BFD [47.0]) 36.0 31.0 14.0 24.0 226.0   378.0 331.0
34th 3-Bronze
SWE
2938 M U17 Filip Carselid Nils Netterlid 19.0 10.0 21.0 (BFD [47.0]) 36.0 249.0   382.0 335.0
35th 3-Bronze
SVK
2307 mixed   Terezia Bartanusova Patrik Drengubiak 23.0 22.0 28.0 38.0 (DNF [47.0]) 233.0   391.0 344.0
36th 3-Bronze
POL
2964 F   Pola Wdowiak Joanna Michalska (BFD [47.0]) 24.0 34.0 30.0 34.0 222.0   391.0 344.0
37th 3-Bronze
SWE
2904 F   Annie Hinton Tyra Axhede 27.0 28.0 35.0 21.0 (40.0) 236.0   387.0 347.0
38th 3-Bronze
TUR
3264 F U17 Ela Tirpanci Bilge Ipekoglu 26.0 30.0 (37.0) 37.0 35.0 246.0   411.0 374.0
39th 3-Bronze
HKG
3383 M U17 James Ashwood Conrad Lumsden 33.0 38.0 33.0 33.0 (39.0) 237.0   413.0 374.0
40th 3-Bronze
SGP
2466 F U17 Cheryl Heng Xi Yong Febe Wong DNE [47.0] (41.0) 40.0 16.0 31.0 251.0   426.0 385.0
41st 3-Bronze
HKG
3393 F U17 Kristen Hwang Bernice Pang 34.0 39.0 (42.0) 29.0 19.0 266.0   429.0 387.0
42nd 3-Bronze
SUI
2992 F   Anna Bruengger Yanusha Roesch 29.0 37.0 39.0 (BFD [47.0]) 38.0 245.0   435.0 388.0
43rd 3-Bronze
ITA
2934 M   Tito Arturo Scontrino Lorenzo Gasparini (BFD [47.0]) 33.0 32.0 34.0 41.0 258.0   445.0 398.0
44th 3-Bronze
HUN
2760 M U17 Kristof Barany Levente Tak�csy 30.0 (DNC [47.0]) DNC [47.0] DNC [47.0] DNC [47.0] 243.0   461.0 414.0
45th 3-Bronze
SGP
2869 F   Hayley Fang Cheryl Ho 35.0 (DNC [47.0]) DNC [47.0] 36.0 28.0 270.0   463.0 416.0
46th 3-Bronze
FRA
3097 F   Camille Duverger Awen Guttin (DNC [47.0]) DNC [47.0] DNC [47.0] DNC [47.0] DNC [47.0] 296.0   531.0 484.0

Scoring codes used

CodeDescription Points
BFDBlack flag disqualification under rule 30.4 Varies
DNCDid not come to the starting area Varies
DNEDisqualification (other then DGM) not excludable under rule 90.3(b) 47
DNFStarted but did not finish 47
DSQDisqualification Varies
PRP30% Post Race Penalty accepted under RRS Appendix T 39
RDGa1456Redress - average points of races F1, F4 & F5 23.7
RETRetired 47
Event logo Sailwave logoSailwave Scoring Software 2.35.00
www.sailwave.com

Event logo